دپارتمان ژاپنی


زبان ژاپنی (به ژاپنی日本語:، نیهُنگُ)  زبان ملی و رسمی کشور ژاپن است. حدود ۱۳۰ میلیون نفر به این زبان سخن می‌گویند.

نظام  نوشتاری زبان ژاپنی از دو نوع نظام هجانگار، به نام‌های هیراگانا (平仮名) و کاتاکانا (カタカ) و يك نظام الفبایی لاتين به نام روماجی (ローマ字)، و همچنين واژه‌نگارهای کانجی (漢字 ) تشکیل شده‌است. از هیراگانا و کاتاکانا با عنوان کلی‌تر «کانا» نام برده می‌شود.

کانجی در واقع همان حروف چینی برگرفته از نظام نگارشی چینی است که معمولاً برای نوشتن کلماتی استفاده می‌شود که از زبان چینی وارد زبان ژاپنی شده‌اند. 

 با استفاده از بخشی از کانجی، نظام نگارش هیراگانا و کاتاکانا ابداع شدند. هیراگانا معمولاً برای نوشتن کلمات اصیل ژاپنی استفاده می‌شود. از كاتاکانا برای نوشتن کلمات وارد شده به ژاپنی از زبان انگلیسی و دیگر زبان‌ها استفاده می‌شود. از هیراگانا و کاتاکانا برای بیان چگونگی تلفظ کانجی هم استفاده می‌شود (فوریگانا) (ふりがな).


در مرکز زبان‌های خارجی دانشگاه تهران، سالهای عدیدی است که دپارتمان زبان ژاپنی شکل گرفته و با استفاده از تمام ظرفیت‌های مرکز مشغول به فعالیت می‌باشد. از افتخارات این دپارتمان، بهره‌مندی از اساتید مجرب، و اساتیدی که سابقه تحصیل و زندگی در کشور ژاپن را دارند، و نیز حضور اساتید نيتيو ژاپنی در بین اساتید مدعو می‌باشد .زبان‌آموزان گرامی با بهره‌گیری از متد Minna no nihongo  ، پس از گذراندن ترم 1 که آشنایی کلی با زبان ژاپنی، هیراگانا، کاتاکانا، اعداد، ساعت‌ها، و اندکی نیز مکالمات روزمره می‌باشد، از ترم 2 علاوه بر گرامر، لغت، و تمرین‌های نوشتاری و شنیداری شروع به فراگیری کانجی می‌کنند و هرترم حدود 50-60 کانجی را خواهند آموخت. لازم به ذکر است که متد Marugoto نیز به صورت آزمایشی فعلا در کنار متد Minna no nihongo ارائه گردیده است .


از آنجا که در حال حاضر علاوه بر کلاس‌های مکالمه، کلاس‌های ترمیک در قالب 15 ترم تعریف شده است، زبان‌آموزان گرامی بعد از گذراندن حدود ۶ ترم در مرکز، یعنی  ۲۵ درس از کتاب Minna no nihongo 1، و نیز به اندازه کافی خودآموزی (self study) و فراگیری حدود ۱۱۰ کانجی، برای آزمون بین‌المللی سطح N5 آماده می‌شوند.

همچنین، زبان‌آموزان عزیز پس از گذراندن حدود ۱۱ ترم، یعنی اتمام ۲۵ درس از کتاب Minna no nihongo 2، و نیز به اندازه کافی خودآموزی، و فراگیری حدود 300 کانجی، برای سطح N4 آزمون ذکر شده آماده می‌شوند .

زبان‌آموزان پس از گذراندن ۱۱ ترم دوره‌های ترمیک، وارد سطح متوسط شده و ترم‌های باقیمانده با بهره گیری از کتابهای تست N3 و یا Minna no nihongo سطح متوسطه  :intermediate level) 中級) برای سطح N3 از آزمون مذکور آماده می‌شوند.


در پایان لازم به ذکر است که این آزمون بین‌المللی، JLPT نام دارد، که مخفف Japanese Language Proficiency Test است، و در  بسیاری از کشورها از جمله ایران، برای ارزیابی و سنجش مهارت زبان ژاپنی زبان آموزان، در 5 سطح مختلف برگزار مي‌شود، که N5 پایین‌ترین سطح آزمون و N1 بالاترين سطح آن می‌باشد. اين آزمون در دانشکده زبان‌ها و ادبیات خارجی دانشگاه تهران، حدود آذرماه هرسال برگزار می‌گردد .از آن‌جا که برای شرکت در این آزمون باید از چند ماه پیش‌تر ثبت نام نمود، و از آنجا که این آزمون بین‌المللی مسلتزم پشتکار و ارتقای سطح زبان ژاپنی متناسب است، متقاضیان می‌توانند با شرکت در دوره‌های زبان ژاپنی مرکز زیر نظر اساتید مجرب خود را برای این آزمون آماده نمایند.

مدیر گروه: جناب آقای مجید تفتی 


محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد